Wywiad dla ATR EXPRESS (2014)
-
Osiągnąć taką pozycję po zaledwie 8 latach działalności, to nie lada wyczyn. Czy mogłaby Pani przybliżyć genezę firmy ZIP AGRO?
-
Przedsiębiorstwo ZIP AGRO rozpoczęło swoją działalność w kwietniu 2006 roku. Decyzja o rozpoczęciu pracy w branży maszyn rolniczych była związana z potrzebą rynku, w okolicy Grudziądza nie było wtedy podobnego punktu sprzedaży maszyn i urządzeń rolniczych, a zainteresowanie Klientów zakupem sprzętu rolniczego było coraz większe.
Na początku skupiliśmy się przede wszystkim na promocji i lokalnej sprzedaży maszyn rolniczych oferowanych przez najlepszych polskich producentów, takich jak Grupa UNIA czy EXPOM.
Z biegiem lat w ofercie pojawiały się nowe marki, zawsze te, które stawiają przede wszystkim na wysoką jakość produktów. W 2008 roku na współpracę z ZIP AGRO zdecydowali się już czołowi światowi producenci: LEMKEN i oczywiście CASE IH, z którymi współpracujemy do dziś. Naszym terenem działania stał się wtedy już nie tylko rynek lokalny, ale regionalny. Aktualnie w ofercie przedsiębiorstwa znajdują się produkty marek CASE IH, STEYR, AGRISEM, UNIA Group, LEMKEN, Pichon, Leboulch, APV, JF, EXPOM, POMOT, Metaltech.
Od 2010 roku sprzedaż bezpośrednia odbywa się także w punkcie handlowym w Kołaczkowie koło Szubina, a od 2011 roku w Zębówcu koło Torunia. Dzięki takiemu rozwiązaniu nasi Klienci mają możliwość szybszego uzyskania usługi serwisowej lub zakupu części zamiennych.
-
Startując praktycznie „od zera” trudno jest liczyć tylko na łut szczęścia. Czym ZIP AGRO starał się zaskoczyć konkurencję?
-
ZIP AGRO stara się przede wszystkim pozytywnie zaskakiwać Klientów. Od początku działalności założyliśmy sobie, że planujemy pracować w tej branży nie 2-3 lata, ale przynajmniej 40 lat. Dlatego staramy się wszystko robić tak, by nasze relacje z Klientami nie zamknęły się na jednej sprzedaży.
Przede wszystkim jesteśmy w stosunku do Klientów ZAWSZE uczciwi i naszą intencją jest rozwój gospodarstw naszych Klientów i ich zadowolenie. Staramy się doradzać Klientom w taki sposób, by ich gospodarstwa generowały zyski, pozwalające na dalsze inwestycje. Na te starania składają się przede wszystkim: dobór oferty – stawiamy wyłącznie na sprzęt nowoczesny, najwyższej jakości; doradztwo – nie tylko techniczne, ale także finansowe – przygotowujemy wnioski o dotacje, wiemy gdzie i kiedy nasz Klient może uzyskać atrakcyjne dla siebie finansowanie i zawsze przy tym stawiamy tylko na dobro Klienta; jakość obsługi – zarówno mąż, jak i ja, staramy się być zawsze do dyspozycji Klientów – pracuje dla Nich także kilka miłych Pań w administracji i 8 handlowców, którzy starają się podtrzymywać dobre relacje z aktualnymi i przyszłymi Klientami ZIP AGRO; jakość serwisu i dostępność części zamiennych – profesjonalne zaplecze serwisowe to jeden z najważniejszych aspektów naszego działania, stawiamy na intensywne szkolenia mechaników, właściwą koordynację pracy i kontrolę jakości serwisu.
-
Reasumując, na jakim obszarze działa dziś ZIP AGRO?
-
ZIP AGRO jest przedstawicielem marek CASE IH, STEYR i AGRISEM na terenie prawie całego województwa kujawsko-pomorskiego. I na tym właśnie terenie skupia się większość działalności przedsiębiorstwa.
-
Państwa firma jest obecnie czołowym dilerem Case'a. Jak kształtuje się obecnie sprzedaż?
-
Po rekordowym 2012 roku, kiedy to w całej Polsce rynek sprzętu rolniczego był niezwykle silny, zanotowaliśmy niewielki spadek sprzedaży zarówno ciągników, jak i maszyn rolniczych. Aktualnie nasi Klienci w większości oczekują na nowy Program Rozwoju Obszarów Wiejskich i dokonują niezbędnych zakupów ze środków własnych lub kredytów komercyjnych. Przewidujemy, że w 2014 roku sprzedaż ciągników CASE IH i STEYR wyniesie ok. 100 sztuk, a sprzedaż maszyn będzie na poziomie sprzedaży w roku 2011.
-
Które modele cieszą się największym powodzeniem i jaka jest dostępność maszyn?
-
Największym powodzeniem w województwie kujawsko-pomorskim cieszą się ciągniki o mocy od 90 do 170 KM, jednakże co roku zwiększa się udział ciągników wyższej mocy zwłaszcza modeli PUMA i CVT oraz najmocniejszego konwencjonalnego modelu czyli MAGNUM
-
A co z maszynami towarzyszącymi, jaka jest oferta? Który kierunek dominuje?
-
Jak co roku- dominują maszyny uprawowe, siewniki, rozsiewacze nawozów oraz opryskiwacze. Pozostały sprzęt sprzedawany jest „falami” uzależnionymi od dotacji i koniunktury na rynkach skupu.
-
Coraz większą rolę w ofercie wielu firm odgrywają maszyny zaawansowane technologicznie. W jakim stopniu zainteresowanie klientów idzie w kierunku maszyn wielofunkcyjnych?
-
Praktycznie sprzedaż zaawansowanych systemów do rolnictwa precyzyjnego rośnie co roku o kilkaset procent. Obecnie większość ciągników powyżej 150 km klienci wybierają minimum z podstawowym zestawem AFS umożlwiającym rozbudowę w przyszłości. Wielu z nich decyduję się od razu na pełne uzbrojenie ciągnika w zaawansowaną technologię oraz maszyny, które będą mogły być obsługiwane przz systemy zwiększające i optymalizujące wydajność pracy w polu.
-
Firma konsekwentnie stawia na praktyczne prezentacje sprzętu. Jak sprawdza się to w przypadku firmy Zip Agro?
-
Pokazy pracy maszyn organizowane są w ZIP AGRO już od 2006 roku. Co roku organizujemy kilkadziesiąt pokazów, od tych najmniejszych, indywidualnych w gospodarstwie konkretnego Klienta, do tych wielkich dla kilkuset osób. Mamy świadomość tego, że sprzęt rolniczy, zwłaszcza kombajn czy ciągnik to niebagatelny wydatek . Dlatego właśnie chcemy, by taka decyzja nie była podejmowana przez Klienta wyłącznie na podstawie ulotki ze specyfikacją czy deklaracji handlowca. Przy okazji pokazów Klient ma możliwość nie tylko zobaczyć pracę ciągnika czy maszyny, ale także przetestować je osobiście. Sprawdzić kilka modeli, z różnym wyposażeniem, porównać je i podjąć świadomie decyzję w temacie ewentualnego zakupu.
Taki sposób promocji oferowanych przez nas produktów jest doceniany przez Klientów, o czym świadczy przede wszystkim frekwencja na pokazach i wzrost liczby zamówień po każdej takiej imprezie.
-
Jedną z wizytówek Państwa firmy jest serwis. Jak dziś wygląda ten dział firmy? Proszę przybliżyć ostatnie inwestycje poczynione w kierunku poprawy usług serwisowych, np. zakup hamowni.
-
Obecnie firma posiada dwa w pełni wyposażone punkty serwisowe w Kurzejewie i Zębowcu oraz punkt umożliwiający drobne naprawy i przygotowanie ciągników w Kolaczkowie koło Szubina. Dysponujemy 6 samochodami serwisowymi umożliwiającymi dokonywanie napraw i przeglądów u klientów, wyposażonymi w narzędzia diagnostyczne. Dynamometr jest jedną z większych tegorocznych inwestycji. Renomowanej marki Maha maszyna powinna w pełni odpowiedzieć na zapotrzebowanie klientów różnych marek na usługi pomiaru mocy oraz optymalizacji pracy ciągnika.
-
Jednym z atutów firmy jest bogato zaopatrzony magazyn części zamiennych. Z jakimi firmami w tym zakresie współpracuje Zip Agro?
-
Głównym naszym dostawcą jest CNH Parts and Serwis w częściach do ciągników CASE IH i STEYR oraz firma SPAREX w osprzęcie do ciągników. W zakresie płynów eksploatacyjnych współpracujemy z Petronasem i Castrol/BP, prowadzimy sprzedaż płynu ADBlue. Posiadamy również pełen magazyn podstawowych części zamiennych od naszych dostawców maszyn takich jak firmy z Unia group oraz Lemken.
-
Duże znaczenie w działalności firmy odgrywa kompleksowość oferty. Co w tym zakresie ma jeszcze do zaoferowania Państwa firma? Proszę wspomnieć o przygotowywanej do uruchomienia sieci RTK? Jakie to konkretne rozwiązanie daje korzyści Państwa firmie i klientom?
-
Sieć AFS RTK będzie zainstalowana w optymalnych punktach w województwie kujawsko- pomorski już do połowy tego roku. Nasze odbiorniki umożliwią pracę z dokładności od 1 do 3 cm ( w najbardziej odległych miejscach). Pierwsi klienci o skuteczności ich działania przekonają się już podczas siewów rzepaku.
-
Zip Agro zajmuje się również dostarczaniem elementów hydrauliki siłowej oraz produkuje przewody hydrauliczne. Proszę o informację na ten temat.
-
Od 2007 roku jesteśmy głównym dostawcą elemntów hydrauliki siłowej dla kilku największych polskich producentów maszyn rolniczych. Jako, że jesteśmy także detalicznym sprzedawcą maszyn rolniczych, mamy pewną świadomość tego, jak ważnym elementem maszyny jest hydraulika i dzięki temu, stawiamy na wysoką jakość produkowanych przez nas przewodów hydraulicznych. Wszystkie elementy produkcji pochodzą od najlepszych europejskich i polskich producentów takich jak m.in. SEMPERIT. Ze względu na bardzo intensywną produkcję (ZIP AGRO produkuje co miesiąc ok. 15 tys. metrów przewodów), możemy zagwarantowac także naszym Klientom detalicznym bardzo atrakcyjne ceny sprzedaży elementów hydrauliki siłowej oraz usług związanych z produkcją.
-
Jakie widzi Pani perspektywy w przyszłości?
-
Istotnym motorem rozwoju polskiego rolnictwa są z pewnością środki pomocowe z UNII EUROPEJSKIEJ. Większość naszych Klientów stale korzysta ze wszystkich możliwości, jakie daje nam członkostwo w UNII i bardzo dobrze wykorzystuje tę szansę. Środki unijne nie są na polskiej wsi konsumowane, tylko w przeważającej mierze, bardzo dobrze inwestowane. Świadczy o tym chociażby fakt, że nawet teraz, w okresie przejściowym pomiędzy dwoma programami, nasi Klienci cały czas inwestują w swoje gospodarstwa.
Nowoczesne rozwiązania technologiczne dają naszym Klientom, nie tylko wygodę (choć do tej się pewnie najłatwiej szybko przyzwyczaić), ale dają przede wszystkim, to, o co w rolnictwie chodzi, czyli wysokie plony, przy jak najmniejszym nakładzie pracy i pieniędzy. Coraz więcej Klientów analizuje badania wydajności maszyn, ekonomikę pracy, zużycie środków ochrony roślin itp. A co za tym idzie, coraz więcej osób decyduje się na wymianę zamortyzowanego sprzętu rolniczego i regularne zastępowanie go tym bardziej nowoczesnym. I tutaj jest właśnie miejsce dla ZIP AGRO, dla nas. Musimy dotrzymać kroku polskiemu rolnikowi, służyć Mu dobrą radą, oferować najlepszy sprzęt, wysoko wykwalifikowany serwis, najlepszej jakości części zamienne, być do dyspozycji zawsze wtedy, kiedy tego potrzebuje… i nie zawodzić zaufania, którym nas obdarzył.